Division Convention

Agenda

Sunday

5 to 7 p.m. ·      Registration
7 to 8 p.m. ·      Orientation for New Delegates
Lynn McDougall, Union Development
8:30 p.m. ·      Meet & Greet
Salon C & D
Holiday Inn

 

Monday

8 to 9 a.m. ·      Late registration
9 a.m. ·      Convention Called to Order

·      Equality Statement

·      Opening Remarks

·      Moment of Silence

·      Greetings – Patrick Dunne, President, St. John’s & District Labour Council

·      Introduction of Convention Committees

·      Introduction of National Committee Members

·      1st Report of the Credentials Committee

·      President’s Report – Questions & Answers

·      Treasurer’s Report

·      Trustees’ Report

·      Guest Speaker – Mark Hancock, CUPE National President

·      Equality Committee Report

·      Introduction of Guests

·      Resolutions Committee No. 1

·      Announcements

12:30 p.m. ·      National Officers’ Luncheon
   
2 p.m. ·      Convention Called to Order

·      2nd Report of the Credentials Committee

·      Resolutions Committee No. 1

·      Occupational H & S Committee Report

·      Guest Speaker – Mary Shortall, President – NL Federation of Labour

·      Constitutional Amendments Committee

·      Resolutions Committee No. 2

·      Pension Committee Report

·      Adjournment

   
7 p.m. ·      Join us for “An Evening on George Street”.

The evening will start at “Yes B’ys” on the Corner of Queen Street and George Street where you can imbibe on your favourite beverage while munching on pub grub.  Then let the evening take you to our favourite entertainment district.

 

Tuesday

9 a.m. ·      Convention Called to order

·      3rd Report of the Credentials Committee

·      Guest Speaker – Charles Fleury, CUPE National Secretary-Treasurer

·      Global Justice Committee Report

·      Resolutions Committee No. 1

·      Literacy National Working Group Report

·      Guest Speaker – Gerry Rogers, Leader, Provincial New Democratic Party

12:30 p.m. ·      Lunch
   
1:30 p.m. ·      Convention called to Order

·      4th Report of the Credentials Committee

·      Guest Speaker – Alex Furlong, Regional Director, CLC Atlantic Region

·      Contracting Out & Privatization Committee Report

·      Guest Speaker – Daniel Legere, CUPE General Vice-President

·      Resolutions Committee No. 2

·      Adjournment

   
6:30 p.m. Cash Bar, Holiday Inn, St. John’s
7:30 p.m. Banquet & Dance

 

Wednesday

9:30 a.m. ·      Convention Called to Order

·      Election Forum

10:00 a.m. ·      Final Report of Credentials Committee

·      Resolutions Committee No. 1

·      Resolutions Committee No. 2

·      Constitutional Amendments Committee

·      Elections

·      Good & Welfare

·      Adjournment